Kąpiel leśna dla przyjaciół

Kilka dni temu, w ostatnich dniach lutego, mieliśmy przyjemność poprowadzić cudowną sesję shinrin-yoku.

Przyświecała jej wyjątkowa idea. “Kąpiel leśna dla przyjaciół”, bo taki tytuł miało nasze spotkanie, zostało zorganizowane przez Filię Bielańskiego Ośrodka Kultury, “Estrady 112” Dziękujemy za zaproszenie i (po raz kolejny) za obdarzenie nas zaufaniem.

Kąpiel rozpoczęliśmy przedpołudniową porą. Uczestnicy spotkania przybyli licznie pod ośrodek kultury. Przyjaciele w różnych odsłonach: koleżanki, pary, ojciec z synem oraz osoby przybywające w pojedynkę, wszak takie spotkania to idealna okazja do poznania się i zawiązania przyjaźni. Prognozy przewidywały zachmurzenie i temperaturę trochę powyżej 0 stopni, jednak patrząc na uczestników odetchnęliśmy z ulgą- wszyscy byli świetnie przygotowani na takie warunki! Bez zbędnej zwłoki zanurzyliśmy się więc w otulającą przestrzeń lasu.

Naszym pierwszym doświadczeniom przyglądały się budzące się z zimowego snu brzozy, ulubione drzewa wielu uczestników kąpieli. Wspólnie z nami wsłuchiwały się w przedwiosenny las, który bez pośpiechu i presji przygotowuje się do odrodzenia. Jak już wspomnieliśmy, tematem przewodnim tego spotkania była przyjaźń pod każdą postacią. Przyjaźń międzyludzka, przyjaźń międzygatunkowa i przyjaźń samego ze sobą. Każdy z uczestników zaproszony został przez las do eksploracji, a jednocześnie do zatrzymania się w tu i teraz. Wielu wzruszeń dostarczyło “zaproszenie” (forma aktywności, którą proponujemy uczestnikom sesji) o nazwie “leśny przyjaciel podróży”. Las o nas zadbał.

Podczas kąpieli poruszone zostały w nas rozmaite struny. Pojawiały się tematy domu, bezpieczeństwa, zaopiekowania, odrodzenia, ale też schronienia i odpoczynku. To, co niewypowiedziane, a w jakiś sposób nam ciążące, znajdowało ujście w cichym towarzystwie lasu i jego mieszkańców. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą podróż shinrin-yoku. Życzymy Wam dużo radości z przebywania na łonie natury.

Aśka i Przemek

#moclasu

Leave a Reply