Poznaj nas
Joanna Węgłowska
Dziewczyna z podkarpackich lasów, absolwentka geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gleboznawca, przewodnik po Kampinoskim Parku Narodowym, miłośniczka środowisk polarnych, świata symboliki i archetypów oraz europejskiego kina. Szczęśliwa żona i matka. Członkini Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych.
Przemek Węgłowski
Urodzony warszawiak, absolwent psychologii w zarządzaniu na Akademii Koźmińskiego w Warszawie. Prezes Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych. Na co dzień muzyk, miłośnik natury, sportu. Szczęśliwy tata i mąż.
Jak narodziła się w Was potrzeba prowadzenia leśnych kąpieli?
Las towarzyszył nam od kiedy pamiętamy. Już w dzieciństwie natura stanowiła dla nas ważny element życia i codziennego spędzania czasu. Nikt z nas wtedy nie słyszał o sztuce leśnych kąpieli. W dorosłym życiu natknęliśmy się na jedną z książek o shinrin-yoku. To wystarczyło, by zacząć głębiej interesować się tematem. Chyba wysłaliśmy intencję do świata. Niedługo później znaleźliśmy informację o pierwszym w Polsce kursie na przewodników kąpieli leśnych organizowanym przez FTI. Przepadliśmy w lesie. W przenośni i dosłownie.
Forest Therapy Institute, Forest Therapy Hub – właśnie z tymi, międzynarodowymi standardami prowadzicie shinrin-yoku. Co to oznacza?
Forest Therapy Hub (FTH) jest poniekąd spadkobiercą Forest Therapy Institute (FTI), które zakończyło działalność w 2021 roku. Fundamentami FTH są m. in. szkolenia, wielokulturowa współpraca i pasja łącząca ludzi kochających leśne przestrzenie. Jednym z celów FTH jest zrzeszanie profesjonalnych przewodników z całego świata. To ważne, ponieważ to właśnie do nich należy dbanie o wysokie standardy prowadzenia leśnych spacerów. To oni dbają o uczestników, uczą ich obcowania z lasem i jego dobrodziejstwami. Leśne kąpiele i szerzej- ekoterapia, zaczyna robić furorę na zachodzie naszego kontynentu. Powstaje coraz więcej ośrodków, grup i szlaków dedykowanych specjalnie dla tej formy aktywności. FTH jest jedną z największych organizacji, które wspierają i popularyzują takie działania. Posiadamy certyfikaty obu tych organizacji i jesteśmy bardzo wdzięczni za tę praktykę.
Wasze spacery wpływają na integrację grupy i zbliżenie się do natury. Jak dzielicie się obowiązkami prowadząc projekt MOC LASU?
Mimo że ukończyliśmy ten sam kurs, styl naszego przewodnictwa różni się tak, jak i my się różnimy. Każdy z nas jest odrębną jednostką. Siła projektu Moc Lasu opiera się na różnorodności i profesjonalizmie.
Będąc małżeństwem mamy dużo czasu na wymianę doświadczeń, analizowanie i dzielenie się naszymi spostrzeżeniami i pomysłami. Z tego co wiemy, jesteśmy prawdopodobnie pierwszą parą w Europie, a może i na świecie, która profesjonalnie zajmuje się prowadzeniem leśnych kąpieli. Naszym autorskim pomysłem są kąpiele leśne przeznaczone specjalnie dla par.
Dla kogo prowadzicie spotkania shinrin-yoku?
Mamy doświadczenie z praktycznie wszystkimi grupami wiekowymi. Na wydarzenia organizowane przez nas zgłaszają się głównie osoby dorosłe, jednak pracowaliśmy także z uczniami szkół podstawowych, maturzystami i seniorami… Bardzo ciekawe są leśne kąpiele dla rodzin z małymi dziećmi. Współpracujemy także z hotelami, firmami, gminami, ośrodkami kultury i bierzemy udział w jednorazowych projektach (np. shinrin-yoku dla kobiet, prowadzone tylko przez Aśkę). Działamy głównie w rejonie Mazowsza, zdarza się nam się jednak czasem wyjechać dalej, w Polskę. Relacje z organizowanych przez nas kąpieli leśnych można zobaczyć na naszym BLOGU. Serdecznie zachęcamy do lektury, by przekonać się w jaki sposób pracujemy. Można tam znaleźć też garść wiedzy na temat shinrin-yoku, a także pozycje książkowe związane z naturą.
Jak zapisać się na wydarzenia przez Was organizowane?
To bardzo proste! Często ogłaszamy wydarzenia na naszym profilu facebookowym “Moc Lasu” (odnośnik TUTAJ). Wystarczy wtedy napisać do nas mail lub wysłać formularz dostępny poniżej, a my zarezerwujemy miejsce na konkretne wydarzenie. Jeśli zaś ktoś chce umówić się na indywidualną kąpiel bądź ma zorganizowaną grupę, wtedy także wystarczy do nas napisać i umówić na konkretny termin sesji shinrin-yoku. By być na bieżąco, dobrze jest śledzić naszą stronę Facebook.
Co chcecie ofiarować ludziom?
Naszym celem jest pokazanie, że natura jest dla nas i należy z niej korzystać. Chcemy ofiarować innym bezpieczną przestrzeń lasu i sprawić, że zaczerpną z niej inspirację do codziennej praktyki. Przewodnik tylko otwiera drzwi na las i jego dobrodziejstwa. Jest towarzyszem doświadczenia. To nie my leczymy, a las.
Dlaczego uważacie, że bliskość natury jak tak istotna w dzisiejszych czasach?
Natura zawsze była ważna. Na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej z nas zapomina, że nadal jesteśmy jej częścią. Ma to swoje odzwierciedlenie w naszym ciele, w psychice. Pomyślmy tylko- my, jako gatunek byliśmy przez tysiąclecia, nierozerwalnie połączeni z przyrodą. Żyliśmy zgodnie z jej rytmem a nasze funkcje psychiczne zaadoptowały się do jej tempa. I nagle nastąpiła zmiana! Opuściliśmy sąsiedztwo natury na rzecz miast- i tam, natychmiast okazało się, że pewnych rzeczy nie da się zastąpić, oszukać. Badania pokazują, że brak kontaktu z przyrodą ma wiele przejawów a wszystkie są dla nas destrukcyjne. Wszystko bierze się z prostej prawdy o nas i o naszych korzeniach. To natura nas wspiera, pozwala na dostęp do wielu emocji i zrozumienia innych osób czy rzeczy i zmian zachodzących. Czujemy i wiemy, że jest to lekarstwo dla ciała i ducha. Las na nas cierpliwie czeka.