“Duch Śniegów”

W to przedweekendowe, śnieżne, a już kwietniowe popołudnie zachęcamy Was do lektury książki “Duch Śniegów”, której autorem jest francuski pisarz i podróżnik Sylvain Tesson. Z okładki: “Na wyżynach Tybetu, na wysokości 5000 m n.p.m., rozciąga się królestwo śnieżnej pantery – rodzaj sawanny przeniesionej na azjatyckie pustkowia; niezmierzone morza traw poprzetykane nielicznymi wydmami, przemierzane przez stada antylop, kozic, jaków.

Sylvain Tesson udaje się do tego niegościnnego dla człowieka sanktuarium przyrody na zaproszenie Vincenta Muniera, specjalisty fotografii zwierząt. Wspólnie, w temperaturach przekraczających -30°C, wyruszą na poszukiwanie śladów śnieżnego ducha, licząc na choćby najkrótsze spotkanie.”

Polecamy Wam też wspaniały film dokumentalistki Marie Amiguet o tym samym tytule, do którego niezwykłą muzykę stworzył sam Nick Cave i Warren Ellis:”To jeden z najpiękniejszych filmów, nad jakimi kiedykolwiek pracowaliśmy i jedno z najwspanialszych doświadczeń w moim życiu. Gwiazdami są zwierzęta w całej swojej dzikiej chwale, w odsłonie, w jakiej jeszcze ich nie widzieliśmy. Człowiekowi pozostaje pełne szacunku zdumienie”.

Z nami zostały szczególnie mocno zdania wypowiedziane przez autora książki:”Przekonałem się, że cierpliwość jest cnotą najwyższą, najbardziej elegancką i zapomnianą. Pomaga pokochać świat, zanim się uzna, że trzeba go zmienić. Zaprasza do zajęcia miejsca na widowni i rozkoszowania się spektaklem, nawet jeśli to miałby być szelest liści. Cierpliwość jest ukłonem człowieka przed tym, co trwa.”

Czy pantera śnieżna, tak rzadki i tajemniczy cud przyrody, ukaże swoje oblicze?

Leave a Reply