Praktykowanie leśnych kąpieli to nie tylko wspaniały pomysł na spędzenie czasu z bliskimi, wzięcie głębokiego oddechu, ale i wspólną integrację. Poznaj liczne korzyści, które ofiarowuje Ci las.
MOC ZDROWIA FIZYCZNEGO
- Shinrin-yoku w korzystny sposób wpływa na wzmocnienie całego układu odpornościowego oraz wyrównuje ciśnienie krwi, co sprawia, że ryzyko zachorowań na choroby współczesności (np. zawał serca, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze) znacznie się minimalizuje. Wszystko za sprawą obniżenia poziomu stresu, którego odczuwanie zmniejsza się podczas pobytu w lesie. Co ważne, praktykowanie leśnych kąpieli podziała na Ciebie w sposób długodystansowy – przyczyni się do wzmocnienia snu i procesu regeneracji tkanek i narządów.
MOC ZDROWIA PSYCHICZNEGO
- Dzisiejszy świat funduje społeczeństwu szereg bodźców, które działają na nas w niekorzystny sposób. Depresja, spadek nastroju, bezsenność związana ze stresem i problemy z koncentracją, to tylko niektóre z powikłań do których przyczynić się może brak kontaktu z naturą. Praktyka leśnych kąpieli sprawi, że Twój organizm zacznie produkować więcej serotoniny, która odpowiada za poczucie codziennego szczęścia. Zwiększy się również Twoja witalność i poczucie wdzięczności za to co masz.
MOC ZDROWIA SPOŁECZNEGO
- Nie od dziś wiadomo, że w grupie siła. Wspólne spacery grupowe pomagają we wzmocnieniu więzi – nie tylko bliskich znajomych czy rodziny, ale również integracji pracowników. Biorący udział we wspólnym spacerze bardzo szybko poczują jedność z otaczającą ich naturą i poczują się częścią tego samego ekosystemu. Shinrin-yoku buduję więc poczucie jedności i motywację do dalszych działań grupowych.
MOC ZDROWIA DUCHOWEGO
- Wdech i wydech. Spokojne praktykowanie kąpieli leśnej pozwoli Ci na lepsze zrozumienie własnych myśli i potrzeb. Shinrin-yoku sprawi również, że poczujesz się częścią czegoś większego – świata natury, który jeszcze nie raz zaskoczy Cię swoim pięknem.
MOC ZDROWIA EKOLOGICZNEGO
- Nasze zdrowie zależy od zdrowia naszej planety. Kontemplowanie leśnych kąpieli sprawia, że stajemy się bardziej wrażliwi na piękno natury. Zauważamy również jej problemy, które spowodowane są często niekorzystnym działaniem człowieka. Proekologiczny aspekt shinrin-yoku jest szczególnie ważny wśród najmłodszych – od najmłodszych lat przekazywane są dzieciom dobre wzorce postępowania, wzmacniana jest ich kreatywność i postrzeganie świata za pomocą zmysłów.
Alfabet shinrin-yoku
A
B
„Wymiana człowiek-natura wpływa na inteligencję, emocje, kreatywność, zmysł estetyczny, ekspresję werbalną i ciekawość” – Edward Osborne Wilson
C
- Jaka jest moja relacja z naturą, jakie jest moje miejsce pośród niej?
- Czy czuję się jej częścią?
- Czy las czuje się ze mną dobrze?
- Co natura mi ofiarowuje?
- Czy chętnie korzystam z jej darów?
D
E
F
G
H
Hormony to związki chemiczne wydzielane przez nasze gruczoły i tkanki, których funkcją jest regulacja procesów zachodzących w organizmie.
Kortyzol jest wyznacznikiem stresu przewlekłego, natomiast adrenalina wydziela się jako reakcja na stres ostry. Badania mówią o znaczącym obniżeniu poziomu kortyzolu i adrenaliny wskutek kąpieli leśnych. Shinrin-yoku wspaniale wpływa na nasze uspokojenie zarówno jeśli doznajemy stresu długotrwałego, jak i pojedynczej, stresującej sytuacji.
Co ciekawe, już po 15 minutach spędzonych w lesie, poziom kortyzolu znacznie spada.
Dr Li badał poziom adrenaliny (wyznacznika reakcji “walcz lub uciekaj”) i dopaminy (“pobudzacza”) u mężczyzn i kobiet po odbyciu kąpieli leśnej. Naukowiec odnotował spadek poziomu obu tych hormonów po sesji shinrin-yoku.
Co więcej, obecna w glebie bakteria tlenowa Mycobacterium vaccae odpowiedzialna jest za podwyższenie poziomu serotoniny (hormonu szczęścia), a co za tym idzie za obniżenie poziomu lęku.
I
Intuicja (z łac. intuitio – wejrzenie). Jest to wiedza bez wcześniejszego procesu rozumowania. Służy kreatywności.
Znaczenie wywodzi się także ze średniowiecznego łacińskiego słowa intuitio, co oznacza podszept, przeczucie.
Objawia się w postaci nagłego przebłysku myślowego, w którym dostrzega się myśl, rozwiązanie problemu lub odpowiedź na nurtujące pytanie.
Pisze się o typach intuicji: odkrywczej, twórczej, wartościującej, operacyjnej i przewidywawczej.
Przez niektórych, intuicja zaliczana jest do jednego ze zmysłów.
Intuicję możemy ćwiczyć, wzmacniać. Kąpiele leśne są jedną z praktyk służących nam do lepszego kontaktu z własną intuicją. Podczas sesji shinrin-yoku mamy wiele okazji do połączenia się z tym zmysłem i zaufaniu mu.
J
wkrótce literka J i kolejne 🙂